Profile

sadegh rezayi

Bio

موزه های استانبول

زمانی که از قدیمی ترین شهر های دنیا صحبت می کنیم، استانبول ترکیه همواره داستان های شنیدنی زیادی همراه با خود دارد. ترکیه از جمله کشور هایی ست که تجربه دو امپراطوری بزرگ و متفاوت را پشت سر گذاشته است. فرمانروایانی مسیحی با فرهنگ اروپایی و سلاطینی مسلمان برخواسته از تمدن شرقی هر یک آثار و یادمان های زیادی از خود به جا گذاشته اند. صد ها کاخ باشکوه و کلیسا و مسجد خیره کننده در گوشه گوشه این سرزمین مهر تاییدی بر این سخن می باشد. علاوه بر بازید از این موارد، یکی دیگر از راه های مطالعه تاریخ و آشنایی با آن رفتن به موزه هاست.

چنانچه در صدد سفر با تور استانبول هستید و هنوز ایده روشنی برای برنامه تفریحی خود ندارید؛ در ادامه چند گزینه دیدنی و جالب از موزه ها را به شما معرفی خواهیم کرد. پیشنهاداتی مفید و البته جذاب که تنوع بسیاری نیز در بر دارد.

 

کاخ موزه ایاصوفیه

به اعلام سفر باتو ، بی شک نخستین مکان دیدنی که همه افراد با شنیدن نام این شهر به یاد آن می افتند، کاخ عظیم ایاصوفیه است. شاهکاری بی بدیل از سلیقه و هنر که در تور استانبول گردی اولین انتخاب خواهد بود. این سازه در هزاران سال پیش به عنوان یک کلیسا فعال بود و پس از فتح مسلمین نام مسجد به آن اطلاق گردید. آتاتورک رهبر فقید ترکیه بانی تبدیل این فضا به موزه شد تا همه مردم عادی و توریست های خارجی بتوانند بدون محدودیت شاهد چنین گنجینه بی نظیری باشند. چهل چراغ بزرگ درون محوطه و کاشی کاری های رنگارنگ از جمله ویژگی های چشم نواز ایاصوفیه به شمار می روند.

بیشتر بخوانید: قصر دریاچه

 

کاخ موزه توپکاپی

کاخ توپکاپی در منطقه بسفر از جمله شناخته شدین تر جاذبه های ترکیه است که شهرتی جهانی دارد. این مکان به دستور سلطان محمد فاتح، در فاصله بین سال های 1459 تا 1465 بنا شد. از همان تاریخ خاندان سلطتنی و افراد نزدیک به آن ها در آن جا ساکن شدند. همین روال ادامه پیدا کرد تا اینکه سلطان عبدالمجید به پادشاهی رسید و ترجیح داد تا محل اقامتش را تغیر دهد. مساحت کلی مجموعه به بیش از 700 هزار متر می رسد. در حال حاضر توپکاپی به یکی از بزرگ ترین موزه های اسلامی دنیا تبدیل شده و آثار گران بهایی در آن نگهداری می شود. همچنین چندی از هنر هنرمندان ایرانی نیز در بین اقلام به چشم می خورد.